Wiertła do pracy w drewnie

Gdy pracujemy z drewnem, mamy parę wierteł do wyboru. Do tego dochodzą akcesoria pomocnicze, wszystko zależy od tego jaki otwór mamy do wykonania. Część z nich sprawdzi się super przy płytkich otworach gdzie jest mała średnica, inne zaś dadzą radę w wierceniach głębokich. Wiertła te mają specjalną konstrukcję, w zależności od struktury i twardości drewna. To z kolei sprawia, ze drewno choć jest miękkie, nie stanowi problemu. Końcówki mają różne zakończenia od tych do materiałów twardszych. Przejdźmy do opisu najczęściej spotykanych wierteł do pracy w drewnie.

wiertla

Wiertła HSS

Najbardziej powszechne, uniwersalne. Docelowo dedykowane do metalu, chociaż w drewnie i tworzywach sztucznych też dobrze się sprawdzają. Jeśli okazjonalnie pracujesz w drewnie, to będzie strzał w dziesiątkę. Pamiętaj jednak, że nie ma w nich stożka, więc przy początku wiercenia, wiertło będzie się ześlizgiwać. Dlatego zrób punkt prowadzący ostrym gwoździem.

Wiertła spiralne

Specjalnie wyprofilowana końcówka ze szpikulcem, dzięki takiej konstrukcji łatwiej jest o umieszczenie wiertła w punkcie wiercenia. Zapobiega to przesuwaniu się narzędzia w pracy, zapewnia też czyste krawędzie otworów. Uniwersalne wiertła do prac stolarskich.

Wiertła kręte

Głębokie otwory, wiertła bardziej specjalistyczne. Zakończenie w formie gwintowanego stożka, z precyzyjnym prowadzeniem. Duża precyzja wykonania, wykorzystuje się je przede wszystkim w stolarce budowlanej.
wiertła przelotowe

Wiertła płaskie

Inaczej zwane piórowymi, mają szpikulec centrujący na końcu. Mocna strona to wykonywanie otworów o większych średnicach, niż ma to miejsce w wiertłach zwykłych. Średnica przekrojowo – 6 do 40 mm, jeśli chodzi o otwory.

Wiertła sednik

Do wiertarek stacjonarnych, otwory nieprzelotowe z płaskim dnem. W stolarstwie używane na przykład do otworów gniazd pod zawiasy puszkowe. Zakres średnic otworów to 10 do 50 mm.

wiertła puszkowe

Dodatkowe akcesoria

Otwornice – czyli wiertło plus piła. Wiertło pilotuje, brzeszczot wycina. Otwory przelotowe o zróżnicowanej średnicy od 19 do nawet 105 mm. Ważne, że głębokość elementu musi mieć maksymalnie 40 mm.

Wiertła do konfirmatorów – połączenie wiertła z uchwytem, który odpowiada za poszerzanie otworu prowadzącego. W rezultacie mamy otwór o kształcie pozwalającym wkręcić śrubę konfirmatową, która ma specjalny kołnierz.

Wszystkie wiertła dostępne są w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl w dziale narzędzia stolarskie – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/742-narzedzia/narzedzia-stolarskie