Kiedy i jak stosować obornik granulowany w ogrodzie?

Kiedy i jak stosować obornik granulowany w ogrodzie?

Jeżeli szukasz naturalnego, uniwersalnego, a przy tym prostego w użyciu nawozu, obornik granulowany będzie idealnym rozwiązaniem. Doskonale sprawdzi się zarówno do roślin sezonowych, jak i wieloletnich. W poniższym artykule dowiesz się, w jaki sposób stosować obornik, by cieszyć się zdrowymi i pięknymi okazami przez długi czas.

Obornik granulowany – co to jest?

Tego typu nawóz charakteryzuje się przede wszystkim naturalnym (organicznym) pochodzeniem. Jest on wygodny w użyciu, ma neutralny zapach, a także posiada stosunkowo długą datę ważności. Dodatkowym atutem obornika granulowanego jest jego uniwersalność – świetnie sprawdzi się zarówno podczas wiosennego, jak i jesiennego nawożenia, nie tylko do wieloletnich czy sezonowych roślin ogrodowych, ale również okazów trzymanych w doniczkach.

Jak sama nazwa wskazuje, nawóz ten ma postać granulek. Najczęściej do jego produkcji wykorzystuje się świeże krowie odchody połączone ze słomą, które następnie ulegają kompostowaniu i fermentowaniu. W efekcie powstaje suszony, granulowany obornik pozbawiony wody, a także patogenów chorobotwórczych i nasion chwastów – dzięki temu jest całkowicie bezpieczny zarówno dla roślin, jak i dla ludzi.

Obornik granulowany – kiedy najlepiej stosować?

Obornik granulowany nadaje się do stosowanie przez cały okres trwania sezonu wegetacyjnego – a więc od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Możesz nawozić nim zarówno wieloletnie rośliny uprawiane w ogrodzie, jak i okazy sezonowe, trzymane w doniczkach. Chociaż obornik jest rozwiązaniem uniwersalnym, najlepiej stosować go pod koniec roku – w październiku i listopadzie, bądź też wczesną wiosną.

Stosowanie obornika granulowanego

Zasady nawożenia obornikiem granulowanym są niezwykle proste i wygodne. W pierwszej kolejności należy rozsypać granulki pod konkretnymi roślinami, a następnie zmieszać je z wierzchnią warstwą ziemi. Możesz także przekopać całą grządkę lub rabatkę, którą chcesz zasilić nawozem.

Istnieje także inny sposób stosowania obornika granulowanego, polegający na przygotowaniu roztworu wodnego. Na początku należy zalać odpowiednią ilość nawozu zimną wodą i odstawić na okres około dwóch tygodni w przygotowanym wcześniej miejscu – może to być beczka lub inny, duży pojemnik. Po upłynięciu tego czasu, powstały roztwór wymaga dokładnego wymieszania, aby powstała jednolita zawiesina. Otrzymana w ten sposób mieszanka idealnie nadaje się do nawożenia roślin ogrodowych lub pojemnikowych.