Ruchome meble – niebanalne

Sposób kreowania przestrzeni dla ludzi w ciągłym ruchu. Wiadomo – stół to stół, ale regat? Z przymocowanymi pod spodem kółkami staje się ścianką działową, małym biurem, regałem narożnym lub schowkiem. Który z tych mebli powinien znaleźć się w naszym mieszkaniu?
Bez obaw, żadna z przedstawionych tu propozycji nie wyciśnie z nas siódmych potów – ani podczas jej wykonania, ani przy przesuwaniu czy odsuwaniu ustawionego już regału. Oszczędziliśmy sobie męczącego wykonania regałów kupując po prostu gotowe meble w sklepie (regal Billy z Ikei). Poddaliśmy je jedynie specjalnemu wykończeniu, a niektóre nieco zmodyfikowaliśmy. Mocując kółka – z boku lub pod regałem – zdecydowaliśmy się na produkty dostępne w supermarketach budowlanych (Robbi i Wagner).

meble1

Składana ścianka działowa

Ustawienie dwóch regałów tak aby stykały się ze sobą plecami nie jest niczym nowym (zajęcie u góry). Ale dwa regały ustawione prostopadle do ściany pokoju to już rozwiązanie co najmniej niecodzienne. Nowością jest jednak możliwość szybkiej zmiany jednego ustawienia w drugie – z regałów zestawionych plecami w ściankę działową. W ten sposób można szybko ukryć mało dekoracyjne miejsce pracy lub zapewnić wokół sofy odosobnione miejsce odpoczynku. Sposób mocowania do regałów kółek i zawiasów oraz pomysły atrakcyjnego wykończenia ich tylnej ściany pokazujemy na następnej stronie.

Ruchomy regał z lustrem
Konstrukcję z dwóch regałów, o głębokości 60 cm, wyposażono w płytę z dużym lustrem. Dzięki wymiarom zastosowanych tu regałów – oba mają szerokość 60 cm – wykonaną z nich garderobę można ustawić nawet w niewielkim przedpokoju, zwłaszcza że przedni z obu korpusów obraca się wokół osi obrotu, nie potrzebując więcej niż 90 cm wolnego miejsca. Oprócz zawiasów i kółek, garderobę wyposażono w drążek do wieszania ubrań oraz w duże lustro. Jako element nośny służy fornirowana płyta wiórowa, przykrywającą równocześnie plecy regału.

Sposób kreowania przestrzeni dla ludzi w ciągłym ruchu. Wiadomo – stół to stół, ale regat? Z przymocowanymi pod spodem kółkami staje się ścianką działową, małym biurem, regałem narożnym lub schowkiem. Który z tych mebli powinien znaleźć się w naszym mieszkaniu?

 

 

meble-4

Za ścianą z książkami

Rozsunąć regaty, podnieść blat stołu – i już mamy przygotowane miejsce do pracy, doskonałe gdy od czasu do czasu trzeba coś napisać. Ważny szczegół – pod blatem znajduje się listwa z zawiasami, na regałach umieszczono podpory blatu, między ścianą a regałem przymocowano kwadratową listwę, tworzącą przestrzeń dla opuszczonej płyty.

 

Regał zamiast drzwi

Przesuwanie regalu wypełnionego książkami czy gazetami, przy każdym otwieraniu drzwi nie jest najlepszym rozwiązaniem. Można jednak zamknąć regalem rzadko używane przejście czy pomieszczenie. W razie potrzeby regal należy zaopatrzyć w tylną ścianę, dopasowaną do wymiarów otworu drzwiowego.

 

Narożniki

Czy znacie system regałów, pozwalający dobrze wykorzystać narożniki pokoju? Większość systemów w ogóle nie zawiera elementów do ustawienia w narożniku. Nasza propozycja to dwa proste regały (np. Billy o szerokości 60 cm lub 80 cm), połączone z przodu, wzdłuż krawędzi zawiasami – jeden regal stały, drugi ruchomy. Ustawione obok siebie tworzą ładny regał narożny, zasłaniając ukryty za nimi kąt do przechowywania długich, wąskich przedmiotów, np. nart.

Zawsze w ruchu

Jak na wolnym kawałku ściany o długości 200 cm ustawić pięć regałów Biily o szerokości 60 cm? Dokładnie tak, jak zrobiliśmy to w naszym przykładzie – wzdłuż ściany ustawiamy trzy regały, przed nimi dwa pozostałe. Konstrukcja taka funkcjonuje poprawnie tylko wtedy, gdy możliwy jest dostęp także do przedmiotów ustawionych z tyłu. Wiadomo już, że w tym przypadku również niezbędne będą kółka, po cztery sztuki na każdy korpus regału. Dwa regały przednie, zależnie od ich pozycji, zawsze pozostawiają widoczny jeden regał tylny. Sposób zamontowania kółek i osi pokazano na pierwszej z fotografii roboczych. W żadnym wypadku nie należy rezygnować z zamontowania górnej prowadnicy (zdjęcia 2 i 3). Kontroluje ona prostoliniowość ruchu regałów i zabezpiecza je przed przechyleniem.

 

meble-2

Mały schowek

W każdym mieszkaniu można znaleźć nisze nie przeznaczone dla obcych oczu, gdzie każda próba zaprowadzenia porządku kończy się niepowodzeniem. Gromadzimy w nich rzeczy ważne i mniej ważne – od deski do prasowania, poprzez drabinę,
aż po stare wiadro z farbą i pędzel. Wszystkie te przedmioty nie muszą stale być pod ręką, a pozostając na widoku tworzą bałagan. Wystarczy jednak zasunąć niszę regałem – oczywiście ustawionym na kółkach. Regal wykonujemy dokładnie tak, jak przesuwany regał ze zdjęcia u góry, montując 4 kółka na 2 osiach.
U góry i u dołu magazyn

Doskonale rozwiązanie do pokoju dziecięcego – piętrowe łóżko z pewnością zostanie przyjęte przez jego lokatora z pełnym zachwytem. Pod łóżkiem znajdzie się mnóstwo miejsca na regatach, na książki, zabawki i ubrania. Wykorzystano tu regaty Billy o szerokości 80 cm, ustawione jeden obok drugiego. Kółka montujemy podobnie jak w przykładzie na poprzedniej stronie. Przedni regał, ustawiony w narożniku, jest meblem wolnostojącym i wraz z przymocowaną do ściany listwą tworzy stabilne oparcie dla łóżka. Nisza między regałem a ścianą może być wykorzystana na przykład do zamocowania wieszaka.

 

Biblioteka na kółkach

Doskonały pomysł na szafkę nocną. W małym regale o wysokości 80 cm można zmieścić znacznie więcej, niż w tradycyjnej szafce przy łóżku. Gdy nie chcemy już patrzeć na cały ten bałagan, albo na czas sprzątania mieszkania, można wsunąć go do garażu za zagłówkiem łóżka. Na górnej płycie regału znajdzie się miejsce na lampkę nocną i budzik Jeśli nasze łóżko nie ma wysokiego zagłówka, można go wykonać samodzielnie i przymocować do łóżka lub ustawić między łóżkiem a regałem.

Dodatkowe informacje:

Duże kółka z twardego tworzywa ze stali z gumowymi oponami, z bukowego drewna z pierścieniami albo z profilami gumowymi jako powierzchnią bieżną.

Kółka nieruchome i obrotowe. Pierwsze doskonale poruszają się do przodu, drugie po liniach krzywych. Mebel na czterech kółkach obrotowych jest stabilny i łatwo nim manewrować.

Kotka do regałów. Jakie własności ma podłoże, po którym musi poruszać się kółko? Obowiązuje zasada, że do podłoży twardych dobiera się powierzchnie bieżne miękkie i odwrotnie. Na deskach czy parkiecie należy stosować kółka pokryte miękką gumą. Ochronią one podłogę i nasze nerwy – twarde kółka powodują głośny hałas i rysują powierzchnię podłogi. Podwójne kółka, często mocowane pod fotelami czy szafkami (na zdjęciu) łatwo rozpoznać – warstwa jasnej gumy (z prawej) wskazuje na ich przeznaczenie do twardych podłóg.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz