Najważniejsze spawalnicze narzędzia i akcesoria

Łączenie topliwych materiałów metodą spawania wymaga wykorzystania pewnych specjalistycznych elementów. Spawarki – to sprzęty, które różnią się wielkością, konstrukcją oraz zakresem funkcji, które w konkretnych modelach mamy do dyspozycji.

Zależy jaki typ wybierzemy – możemy bowiem korzystać z różnych spawalniczych technik. Najprostsza to MMA, gdzie wykorzystujemy topliwe elektrody otulone. Aż po techniki MIG/MAG gdzie elektrody mają osłonę z gazów. A także aktywne czy specjalistyczne spawanie TIG. Tam wykorzystuje się nietopliwe elektrody wolframowe, a osłona jest z gazów obojętnych. Najczęściej spawamy z użyciem spawarek transformatorowych, inwertorowych oraz migomatów. Naturalnie, poza spawarkami wykorzystuje się też wiele innych akcesoriów oraz sprzętów, jak na przykład druty elektrodowe, uchwyty spawalnicze, odzież dla spawaczy oraz gazy osłonowe.

Spawarka inwerterowa MMA PONTE 200 z przewodami

Narzędzia i akcesoria spawalnicze znajdą Państwo w sklepie EBMiA.pl w dziale warsztat – https://www.ebmia.pl/warsztat-c-8784.html

Spawarki typu transformatorowego

To podstawowy typ elektrycznej spawarki, wykorzystywany w amatorskim i profesjonalnym spawalnictwie. Transformatorowe spawarki wykorzystujemy do spawania otulonymi elektrodami. One ulegają rozpadowi podczas pracy – wydziela się gaz, który jest osłoną w trakcie spawania. Technika ta nazywa się MMA i nie trzeba tu korzystać z butli z gazem osłonowym, co jest bardzo wygodne w kontekście tej metody. Małe transformatorowe spawarki są najliczniejsze na rynku, mają niestety małą wydajność. Cienka blach albo małe elementy konstrukcyjne – tam się sprawdzą.

Półautomat spawal. magster 220+LGS250
Spawarki typu inwertorowego

Nowoczesna generacja spawarek elektrycznych. Mniejsze i lżejsze od transformatorowych, wykorzystuje się w technologii MMA, a więc tam gdzie mamy elektrody otulone. Profesjonalne narzędzia tego typu po wyposażeniu w elementy dodatkowe wykorzystuje się też do spawania w technologii TIG, a więc nietopliwe elektrody wolframowe. Inwertorowe spawarki, przez wzgląd na małe rozmiary, chętnie są używane przez prywatnych użytkowników, w domowych kontekstach czy drobnych pracach warsztatowych.

Migomaty

Spawalniczy półautomat, dedykowany do spawania metali w technologii MIG/MAG, zwany właśnie migomatem, bazuje na tym, że stosuje się w nim topliwe elektrody w osłonie gazowej aktywnej albo obojętnej. Większe od inwertorowych, choć praktycznie można nimi zespawać każdy metal. Także nieżelazny, czyli aluminium. Spawy uzyskane tą metodą mają wysoką jakość, poza tym można nimi łączyć metalowe elementy, które cechuje duża grubość.

akcesoria spawalnicze

Spawarki TIG

To specjalistyczne sprzęty do spawania, które pozwalają na spawanie wszystkich typów metali. Tu wykorzystuje się elektrodę wolframową, nietopliwą w osłonie gazów obojętnych. Jakość spawów w tej metodzie jest naprawdę bardzo wysoka. Te urządzenia znajdują zastosowanie w spawaniu stali wysokostopowych, plus do łączenia ze sobą stopów aluminium. Znajdują zastosowanie w zautomatyzowanych produkcyjnych liniach.

 

Artykuł stworzył sklep techniczno-narzędziowy EBMiA.pl oferujący różnego typu silniki elektryczne – https://www.ebmia.pl/silniki-elektryczne-c-1450.html

ebmia