Montaż rolet zewnętrznych w gotowych oknach

Rolety gwarantują intymność wnętrza, chronią je przed światłem, hałasem oraz zimnem, a na dodatek utrudniają życie włamywaczom.

rolety3

W krajach południowych trudno znaleźć okna na parterze, które nie byłyby zaopatrzone w rolety. Już w czasie budowy mieszkania skrzynki na rolety montuje się w nadprożach nad oknami oraz ościeżnicami drzwiowymi. Powoli również u nas docenia się plusy tego rodzaju urządzeń zabezpieczających. Prócz kaset oraz rolet do montażu w nadprożach, producenci proponują także rolety w kompletnych zestawach bądź wykonywane na wymiar, w większości dostosowane do montażu w gotowych już oknach. Można je opuszczać ręcznie, przy użyciu standardowej taśmy tekstylnej albo za pomocą silnika który napędza wal. Jako napęd taśmy również już istniejących rolet, może służyć w dodatku zainstalowany elektryczny układ napędowy.

Rolety wykonane na wymiar są produkowane pojedynczo i dostarczane jako elementy gotowe. Możemy je bardzo łatwo zamontować.

rolety2

Tańszym rozwiązaniem będzie zakup zestawów elementów o tradycyjnych szerokościach i wysokościach. Możemy je samodzielnie dopasować do szerokości ościeżnicy lub – przy niewielkich rozbieżnościach – pozwolić im nieco wystawać na zewnątrz.

Listwy pancerza wykonuje się z tworzywa sztucznego, aluminium albo stali, w przeróżnych kolorach albo naśladując powierzchnię drewnianą. Szyny oraz profile mogą mieć powierzchnię błyszczącą lub powlekaną proszkowo, w odcieniu białym lub dowolnym. Rolety mamy możliwość montować w rozmaity sposób, w zależności od warunków. W sytuacji okien osadzonych głęboko w niszach okiennych kasety i szyny prowadnic mogą być zamontowane wewnątrz nich, przy niewielkich głębokościach nisz – na ścianie.

W pokazanych tutaj oknach tarasowych trzeba było wybrać drugą możliwość. W pobliżu siebie przymocowano rolety o dwóch różnych długościach – jedną do okna, drugą do drzwi. W tym celu za pomocą pogrubienia z dostosowanych listew centralne części ram okien oraz drzwi zrównano z powierzchnią muru blisko okna.

Proces montażu rolet:

1. Ażeby otrzymać powierzchnię równą ze ścianą graniczącą z oknem, pogrubiamy ramę pomiędzy drzwiami a oknem.

2. Pancerz rolety i jego napęd montujemy w kasecie. Roleta zostanie zaopatrzona w opuszczający ją silnik.

3. Przewiercamy dziury o rozmiarze 5mm przez komorę szyby prowadzącej. Dziurę w górnej ściance rozwiercamy.

4. Końce rolety wkładamy w szyny. Roletę układamy pod oknem, nawierzchnią frontową do dołu.

5. Ustawiamy roletę, podkreślamy rozmieszczenie dziur oraz nawiercamy je. Mocujemy kołki oraz przykręcamy szyny.

6. Identycznie instalujemy drugą roletę. Kabel lub taśmę napędu przekładamy przez otwór w ramie

7. Można umieścić rolety obok siebie. Szerokość szyn gwarantuje przestrzeń dla łożysk bocznych.

8. Zatrzaskujemy pokrywę kasety i mocujemy ją wkrętami. Zwijacz taśmy montujemy w mieszkaniu, w pobliżu ościeżnicy.

9. Sterowanie napędem elektrycznym następuje poprzez włącznik ręczny czy też przez kodowany włącznik czasowy.

10. Jeżeli mamy rolety o różnych wysokościach trzeba zastosować dwie jednostki sterujące. Montaż powinno się zostawić instalatorowi.

rolety1

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz